Pelėsis: tylus pavojus namuose

Pamatę sienomis „ropojantį“ pelėsį, dažnai sunerimstame dėl darkomos būsto apdailos, konstrukcijų atsparumo mažėjimo. Tačiau moksliniais tyrimais įrodyta, kad šis kenkėjas labiau pavojingas ne būstui, o mūsų sveikatai. Įvairūs pelėsiniai grybai išskiria nuodingas lakias medžiagas – mikotoksinus, kuriomis kvėpuodami, įkvepiame visą „puokštę“ ligų.

Pelėsis – grybas, kurio sporų galima aptikti beveik visur. Tai dalis mus supančios aplinkos. Tačiau dėl temperatūros pokyčių, tam tikrų maisto medžiagų ir drėgmės patalpose šis natūralus gamtos reiškinys gali tapti didžiausiu kenkėju mūsų sveikatai.

 

 

Pelėsių išskiriami mikotoksinai veikia nervų sistemos, smegenų ląsteles, gali sukelti alergines ligas, turi kancerogeninių savybių. Jie dauginasi sporomis, kurios sklinda oru ir gali jame išsilaikyti ne tik kelias valandas, bet ir kelias dienas. Maži sporų kiekiai yra nepavojingi, bet jų ilgalaikis poveikis gali sukelti alergines reakcijas ir kitas sveikatos problemas, ypač tiems, kieno padidėjęs jautrumas.

Kai kurie tipai pelėsių, taip vadinami toksiški pelėsiai išskiria mikotoksinų nuodus. Yra žinomos tokios alerginės reakcijos: nosies užsikišimas, čiaudėjimas, rinitas, konjuktyvitinis uždegimas, astma, galvos skausmas, karštinė ir viduriavimas. Asmenys su pažeista ar silpna imunine sistema (kūdikiai, ligoniai, vyresni žmonės ir kt.) gali susirgti rimta plaučių liga – mikoze.

Pelėsinių grybų sporos yra mažai pretenzingos aplinkai. Jos gali daugintis ir auginti grybus įvairiuose vietose: ant cementinių ar betoninių grindų, sienų, stiklo. Patogiai „įsitaisę“grybai bute netrukus paplinta ant baldų, įsiveisia net spintose – ant drabužių, avalynės. Namuose pasklinda specifinis pelėsio kvapas, padidėja sporų koncentracija, kuri kenkia akims, dirgina kvėpavimo takus ir sukelia pneumoniją.

 

 

Ilgalaikis „pelėsinės aplinkos fenomenas“ kenkia sveikatai – silpsta imuninė sistema, vystosi onkologinės ligos, galimi nervų sistemos pažeidimai. Labiausiai pažeidžiamos žmonių grupės – mažamečiai vaikai ir pagyvenę bei ligoti žmonės, kadangi jie daugiausia laiko praleidžia buityje, o jų imunitetas jautriausias.

 

Dažniausiai ir greičiausiai alergija pasireiškia turintiems paveldimą polinkį žmonėms. Labai skirtinga gali būti ir trukmė, per kurią pasireiškia alergija į vieną ar kitą alergeną – vieniems žmonėms tai gali trukti keletą metų, o kitiems pasireiškia staigi alerginė reakcija. Kai kuriems žmonėms kartais pasireiškia trumpos epizodinės alerginės reakcijos, kitiems organizmas stipriai ir ilgam pasidaro jautrus.

 

 

Tam, kad būtų išvengta sveikatos problemų ir pastato pakenkimų, būtina palaikyti tinkamą patalpų oro kokybę. Vis dažniau pasirodo straipsnių, mokslinių tyrimų, teigiančių, kad vienas efektyviausių būdų užkirsti kelią pelėsio atsiradimui – patalpų ozonavimas. Kambario (ar kita namų, biuro erdvė) pripildoma naudingųjų ozono, anijonų dalelių. Jos pasižymi dezinfekuojančiomis ir savijautą gerinančiomis savybėmis. 

 

Nors Lietuvoje šis pelėsio naikinimo būdas – gan naujas reiškinys, specialūs namų erdvėms pritaikyti ozono/anijonų generatoriai, jonizatoriai jau seniai naudojami Europoje. Šie aparatai itin kompaktiški ir puikiai dera kiekvienoje namų, biuro erdvėje. Jie išskiria naudingąsias ozono daleles, kurios efektyviai kovoja su aplinkos oro tarša: naikina blogą kvapą, kenksmingąsias daleles, sporas, neleidžia plisti pelėsiui.

 

 

Šiuo metu įvairios rūšies ozono generatorius pristato vienos didžiausių ISPANIJOS įmonių „ADC EUROPEAN WORLD MARKET SL” atstovų Lietuvoje – inovacijos VIDA“. VIDA10 prekės ženklo gaminiai atskleidžia geriausias ozono savybes, skatina atkreipti dėmesį į gyvenamosios aplinkos kokybę, rūpintis savo ir artimųjų sveikata.